🎃 Scenariusz Zimowy Dla 3 Latków
Scenariusz zajęć hospitowanych w grupie 3 i 4 – latków Prowadząca: Paulina S Temat zajęć: My się zimy nie boimy i wesoło się bawimy. Cele ogólne: - utrwalenie wiadomości dotyczących aktualnej pory roku – zimy, - rozwijanie inwencji twórczej,
Zabawa klasyfikacyjna „Kolorowe klocki” – klasyfikowanie klocków ze względu na wielkość - dzieci otrzymują klocki (małe i duże). Na słowa rymowanki: wszystkie (lub jeden, dwa, trzy…) małe/duże wyciągamy. I do pojemnika wkładamy. 4. Zabawa klasyfikacyjna „Worek” – klasyfikowanie stworków ze względu na wielkość.
3.3 5.1 5.4 14.4 5.3 5.4 1.1 parku, na boisku, w sali gimnast - dzieci aktywnie uczestniczą w zajęciach, - kulturalnie zachowują się podczas spotkania z gościem, -wiedzą jak ważna jest aktywność fizyczna dla zdrowia, - biorą czynny udział w zabawach. - dzieci są sprawne fizycznie lub są sprawne na miarę swoich możliwości,
2 3 Zimowy czas – scenariusze zajęć Zimowy czas – scenariusze zajęć W zimowy dzień dzieci wybrały się do parku. Na dworze panował mróz, a z nieba leciały płatki śniegu. Wirowały na wietrze i leciutko spadały na zie-mię. Niektóre z nich lądowały na gałęziach drzew. Układały się jedna obok
KONSPEKT ZAJĘĆ DLA 3 LATKOW SMUTNY PARASOL..docx zachomikowany. 15 KB; 9 lis 11 21:32 Scenariusz dla 3-4 latków.doc z chomika wanda-przedszkole. 66 KB; 9 lis
Przedstawiamy: Praca plastyczna: Zimowy zestaw. Potrzebne materiały : Brystol szablon czapki i szalika wełna Pastele. 1. Wyciąć szablon czapki i szalika. 2. Czapkę pokolorować pastelami, zrobić pomponik na widelcu. Przykleić pompon na gorący klej. 3. Szalik wykleić kawałkami wełny.
Zimowe zabawy: konspekt zajęć hospitowanych w grupie 5 i 6 latków - strona 2. Mróz maluje ciekawe wzory na szybach (chuchamy na lusterko, by zaparowało i rysujemy palcem wzorki). Jest mroźno (wypowiadamy brrr, tupiemy nogami i oklepujemy rękoma ramiona). Z nieba pada cichutko śnieg (dotykamy czubkiem języka różnych miejsc na
3. Wysłuchanie opowiadania H. Zdzitowieckiej „Gawronek poznaje zimę”. 4. Rozmowa na temat treści wysłuchanego utwór. Dzieci odpowiadają na pytania: Kto występuje w opowiadaniu? Dlaczego mały gawronek zmarzł w nocy? Jakie oznaki zimy zobaczył gawronek? Co stało się z wodą w stawie? Dlaczego zima jest tak niebezpieczna dla ptaków?
Scenariusz zajęć rewalidacyjno‑wychowawczych – Zima 1. Cele lekcji a. Cel ogólny zajęć: Rozbudzenie ekspresji plastyczne i muzycznej inspirowanej zimą. b. Cele operacyjne zajęć: Uczeń: postrzega proponowane bodźce zimowe reagując emocjonalnie na stworzony klimat zajęć, co wyraża swoim zachowaniem,
ZNWBR. i Neuroróżnorodni Zabawy z Panią Zimą – scenariusz zajęć w grupie 3-latkówZima jako jedna z pór roku – konspekt zajęć rewalidacyjnych. Terapia indywidualna, uczeń z niepełnosprawnością intelektualnąZimowe ćwiczenia logopedyczne plus materiały Zabawy z Panią Zimą – scenariusz zajęć w grupie 3-latkówCele operacyjne – dziecko:Uczestniczy w zabawach i zajęciach organizowanych przez różne części się prostymi obrazek pocięty na sposób poruszania się w zabawach w formie opowieści ruchowej oraz w zabawach ze na karton gotowe elementy, stempluje przy pomocy zajęć:1. Powitanie Pani przebrana za Panią Zimę wita się z dziećmi.„Drogie Przedszkolaki, czy wiecie kim jestem?Jestem Zima, Pani dzięki mnie pada śnieg, woda zamienia się w lód,a dzieci mogą ulepić bałwanki i wybudować śnieżne się dowiedzieć, czego już się o mnie dla was zimowe zadania. View original post 1 587 słów więcej
W nawiązaniu do odbywających się niedawno Igrzysk Olimpijskich, postanowiłam wygospodarować jeden dzień w zeszłym tygodniu, na zapoznanie moich czterolatków z popularnymi sportami zimowymi. W przyszłym roku, temat rozciągniemy na cały tydzień. W tym to się nie udało, bo pochłonęła nas tematyka zimy, ale o tym przy okazji kolejnego postu ;) 1. Słuchanie piosenki „Zimowe sporty” ze zbioru n-la i rozmowa kierowana na podstawie jej tekstu. Rozwijanie umiejętności skupienia uwagi i udzielania odpowiedzi na pytania n-la. Sport to zdrowie! – woła zima. Nic nas w domu nie zatrzyma. Choć mróz szczypie w uszy, aj, aj, aj, Nura w zaspę śniegu daj! Choć mróz szczypie w uszy, aj, aj, aj, Nura w zaspę śniegu daj! Gdy na stoku szlak przetarty Trzeba wybrać się na narty. I szusować szu, szu, szu, Nawet jeśli braknie tchu. I szusować szu, szu, szu, Nawet jeśli braknie tchu. Wzywa tafla lodowiska, W piruecie łyżwa błyska. Skok z obrotem: hop, la, la I w hokeja jeszcze gra. Skok z obrotem: hop, la, la I w hokeja jeszcze gra. A na sankach saneczkarze Jadą sami albo w parze. Pokrzykują: - Hej, hej, hej, A ty zimny wietrze wiej! Pokrzykują: - Hej, hej, hej, A ty zimny wietrze wiej! 2. „Saneczkowe sporty zimowe” Zapoznanie ze sportami zimowymi, w których wykorzystuje się sanki- prezentacja ilustracji: Saneczkarstwo, bobsleje. 3. „Zjeżdżamy na sankach” – zabawa ruchowa Rozwijanie umiejętności pantomimicznych. N. zaprasza dzieci do zjeżdżania na sankach z górki i włącza muzykę. Gdy melodia jest wolna – dzieci wchodzą pod górkę i ciągną sanki – dzieci idą w średnim tempie, ręce z tyłu; gdy jest szybka – dzieci zjeżdżają z górki na sankach – biegną drobnymi krokami przed siebie. 4. „Łyżwowe sporty zimowe” Zapoznanie ze sportami zimowymi, w których wykorzystuje się łyżwy- prezentacja ilustracji: Łyżwiarstwo figurowe, hokej na lodzie. 5. „Na lodowisku”- zabawa ruchowa z wykorzystaniem obręczy. Na dywanie rozłożone są obręcze- o jedną mniej niż jest dzieci. Podczas trwania muzyki, dzieci naśladują ruch jazdy na łyżwach. Na pauzę w muzyce, muszą szybko wskoczyć do obręczy. Dziecko, któremu nie uda się zająć miejsca w obręczy, odpada z zabawy i zabiera ze sobą jedną obręcz. Zwycięża osoba, która jako ostatnia zostanie na lodowisku. 6. „Sporty narciarskie” Zapoznanie ze sportami zimowymi, w których wykorzystuje się narty-prezentacja ilustracji: Skoki narciarskie, narciarstwo zjazdowe (alpejskie) 7. Skoki narciarskie i jazda na nartach- zabawa ruchowo naśladowcza. Podczas trwania utworu, dzieci naśladują jazdę na nartach- zginanie kolan i odpychanie się kijkami. Na pauzę w muzyce szybko zamieniają się w skoczków narciarskich- przyjmują odpowiednią pozycję i podskakują do góry ze złączonymi nogami. 8. "Sporty zimowe"- zabawa dydaktyczna. N-l umieszcza na dywanie napis SPORTY ZIMOWE. Pod nim układa obrazki przedstawiające: sanki, łyżwy, narty. Pod obrazkami, w rozsypce rozkłada ilustracje z wcześniejszych zabaw. Chętne dzieci wybierają dowolną ilustrację, starają się powiedzieć jak nazywa się sport, jaki ta ilustracja przedstawia i dopasowują ją do obrazka, na którym znajduje się sprzęt wykorzystywany w tym sporcie. Na koniec prezentuje ilustracje ze sportami, które nie pasowały do żadnego obrazka. Podaje nazwę sportu i wyjaśnia na czym on polega ( curling, snowboard ). 9. "Na zimowej Olimpiadzie"- zabawa ruchowo- naśladowcza. Podczas gry na wybranym instrumencie, dzieci poruszają się po sali. Na przerwę w grze, n-l unosi ilustrację z wybranym sportem, podaje jego nazwę, a zadaniem dzieci jest zademonstrowanie tego sportu. Bobsleje- dzieci łącza się w pary i siadają na dywanie z rozłożonymi nogami, jeden za drugim Saneczkarstwo- dzieci kładą się na dywanie ze złączonymi nogami i rękoma wzdłuż ciała. Hokej- naśladowanie jazdy na łyżwach Łyżwiarstwo figurowe- dzieci na palcach wykonują piruety Skoki narciarskie- dzieci stają w miejscu ze złączonymi nogami, pochylają się nieco do przodu z rękoma wyciągniętymi w tył. Uginają kolana i wybijają się do podskoku Narciarstwo zjazdowe- naśladowanie jazdy na nartach- w miejscu: uginanie kolan i "odpychanie się kijkami" 10. Zagadki podsumowujące zajęcia (źródło: Internet) Co to za woda, twarda jak kamień? Można na łyżwach ślizgać się na niej. (lodowisko) Wszystkie pojazdy na świecie muszą mieć koła, jak wiecie. A te, nie mają ich wcale! I zimą jeździ się na nich wspaniale. (sanki) Szybko po lodzie niosą nas one, obie do butów przyczepione. (łyżwy) Dwa kijeczki, dwie deseczki i jedziemy już z góreczki. (narty) Jeśli jesteście zainteresowani ilustracjami ze sportami zimowymi, które wykorzystałam podczas zajęć,
Zespół Szkolno-Przedszkolny w ŻelisławicachSCENARIUSZ całodziennych zajęć wychowawczo-dydaktycznychTemat kompleksowy: Już zimaTemat zajęć: Zimą pamiętamy o czapkach, szalikach i 3-4 latkiData: 12 grudnia 2013 Dorota Kubisa- Skalska Cel ogólny;- Określanie zjawisk atmosferycznych charakterystycznych dla poszczególnych elementów garderoby, dopasowywanie ich do odpowiedniej części Nazywanie i pokazywanie części ciała- Rozumienie i stosowania pojęcia „para”Cele szczegółowe;Dziecko;- Nazywa i wskazuje poszczególne części ciała i elementy garderoby, kojarzy je ze sobą (3,4l.)-Porządkuje graficzne części garderoby z odpowiednią częścią ciała. (3,,4l.)- Reaguje na sygnał dźwiękowy (3,4l.)-Orientuje się w schemacie własnego ciała (3,4l.)-Określa charakterystyczne cechy pory roku zimy ( Dobiera się w pary (3,4l.)-Rozpoznaje podstawowe kolory (3,4l.) nabywa wprawy w naklejaniu naklejek 3l, nabywa wprawy w posługiwaniu się kredkami4l- Uczestniczy w zabawach (3l, 4l.)Zadania z Podstawy Programowej Wychowania Przedszkolnego 1p-1,2 4p- 2 5p-3,4 8p-1 9p-2 11p -1 13p-1Metody:- Słowna: rozmowa, słuchanie opowiadania z pacynką , instrukcje i objaśnienia nauczycielki;- Oglądowa: ilustracja, pokaz;- Czynna: zadań stawianych dzieciom do wykonania, samodzielnych doświadczeń;- Elementy metody W. Sherborne, metody dobrego startu Bogdanowicz , elementy pedagogiki zabawy;- Relaksacja;Formy: -Zajęcia prowadzone z całą grupą,- indywidualna praca dzieciPomoce dydaktyczne:- sylweta misia Anatola z wyciętymi ubraniami: czapka, kurtka, rękawiczki- ubrania zimowe i letnie - plansza,- rękawiczki wycięte z papieru- kilka par w różnych kolorach,- małe rękawiczki z brystolu podklejone taśmą dwustronną- do zabawy: Znajdź swoją parę - Pacynka Miś Anatol, łóżeczko dla misia- Opaski z brystolu z bałwankami-płyta cd dla Trzylatków – piosenka nr 31 Zima, zima- nagranie ze skoczną melodią do zabawy ruchowej- Znajdź parę- nagranie z melodią „Zimowa poleczka” pios. nr 22 - kawałki białej bibuły-śnieżekKarta pracy :Dla 3 l- rękawiczka i naklejkiDla 4l- obrazek: 5 skarpetek- w tym 2 pary jednakowychPrzebieg zajęć:1. Zabawa na powitanie „W ten zimowy czas”W ten zimowy czas ---------------klaszczą w ręcewitam wszystkich kłaniają sięJedną ręką pomachamy,-------- machają jedną rękąjednym okiem pomrugamy----- puszczają oczkai sąsiada podają rękę sąsiadowi stojącemu z jednej i z drugiej strony2. Jak miś Anatol zachorował – opowiadanie nauczycielki z użyciem pacynki. Przypomnienie o konieczności wkładania czapek, rękawiczek i szalików przed wyjściem na dwór N: usiądźcie w kręgu. Ktoś idzie. N-lka pokazuje dz. Pacynkę Misia dobry Misiu. Przywitajmy się Jak myślicie dzieci, czy miś jest wesoły, czy smutny, jak wygląda? – ma czerwony nos, smutne oczka, ma katar i kicha. M: Taki chory jestem dzisiajN: Co cię boli? M: Gardło, brzuszek, od rana mam katar i Co się stało, jak do tego doszło? M: No właśnie! Zaraz o tym opowiem, ale najpierw muszę wytrzeć się dzisiaj dość wcześnie. W sali była tylko pani woźna, która zabierała się do sprzątania i otworzyła szeroko okno, żeby wywietrzyć. Zobaczyłem piękne słońce, więc pomyślałem, że wróciło lato, wdrapałem się na parapet i wygodnie na nim usiadłem. Słońce świeciło, ale było bardzo zimno. W tej chwili przyleciał wiatr. Zaśmiał się, i tak wiuuu... owinął się dookoła mnie, okręcił i tak dmuchnął, że aż spadłem z parapetu. Uciekłem do swojego kącika i trząsłem się z zimna. I zaraz potem ten okropny katar...N: Misiu, a czy chociaż miałeś na sobie swój ciepły kubraczek ? M: Nie! Nie miałem też czapki, ani rękawiczek. Później założyłem ten ciepły szal, który pożyczyły mi lalki. Brr... Jak mi zimno!N: Nie martw się Anatolu . Pomożemy ci i szybko wyzdrowiejesz. Teraz cię położę do łóżeczka, a później dostaniesz herbaty z sokiem malinowym, pomyślimy także o ciepłym ubraniu dla ciebie, abyś się więcej nie o tym jak trzeba chronić się przed przeziębieniem i dlaczego miś zachorował. (w taką zimną pogodę łatwo o przeziębienie, dlatego należy się właściwie ubierać) , wskazywanie odpowiednich ubrań na zimęN: Jak myślicie, dlaczego miś Anatol, zachorował? Dlaczego miał katar?- o czym zapomniał Anatol?- Czy potraficie powiedzieć, jak należy się ubierać późną jesienią i zimą, kiedy chłód na dworze?N -lka pokazuje dzieciom planszę przedstawiającą różne rodzaje ubrań, zimowe i letnie. -Dzieci wskazują ubrania na zimowe chłody4. Zabawa pt. „Bałwanki” z wykorzystaniem elementów Metody dobrego startu, ćwiczenia oddechowe N-lka ZAKŁADA NIEBIESKĄ PELERYNĘ I BŁĘKITNĄ OPASKĘ Z GWIAZDKĄ- ZIMOWA WRÓŻKAWszystkie dzieci przemieniają się w bałwanki- otrzymują opaski z wizerunkiem bałwanków. Przy piosence „ Zimowa poleczka” – bałwanki tworzą długi kulig poruszający się po całej sali. Na przerwę w muzyce dzieci – bałwanki rozpoczynają zimową zabawę. Podnoszą i podrzucają kawałki białej i błękitnej bibuły, naśladują wirujące płatki unosząc i opuszczając ręce. Dmuchają na kawałki Zabawa dydaktyczna- Ubieramy misia – rozumienie potrzeby doboru ubrania do pory roku i warunków atmosferycznych , nazywanie i wskazywanie części ciała (duża sylweta misia, ubranka wycięte z papieru)Dzieci pomagają misiowi, który nie wie, co włożyć na głowę, co na szyję na ręce i na nogi. Dzieci mają za zadanie skojarzyć ilustrację przedstawiającą czapkę, rękawiczki, szalik i buty z odpowiednią częścią ciała. Nauczyciel pokazuje ilustrację a dzieci dotykają odpowiedniej części ciała. Przyklejanie ubranka – taśmą dwustronną, N. Ubieraliśmy misia żeby było mu ciepło, żeby się nie przeziębiał, ale pora zadbać o musimy założyć na rączki, gdy jest zimno?Ja mam tu w pudełku różne rękawiczki, rękawiczki- zabawa - rozumienie pojęcia para, rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej) Nauczyciel rozkłada przed dziećmi kilka par rękawiczek z kartonu i układa je w szeregu, mówiąc, zieloną / czerwoną/ żółtą rękawiczkę, szukam do niej pary. Liczy, wskazując kolejne pary rękawiczek , Mówi :Mam 3 pary rękawiczek. Para to dwie takie same rękawiczki,Na dywanie n-l rozkłada kilka wymieszanych rękawiczek w różne wzory i kolory. Dzieci dobierają w pary rękawiczki i układają je w pary. Liczą pary., np. 1 para żółtych, 2 pary czerwonych, 3 pary zielonych7- Zabawa ruchowa z elementami metody W. Sherborne Dzieci – bałwanki zmęczyły się pracą, więc się trochę pobawią,( zakładają opaski na głowę)o Turlają się po podłodze ( same i jeden drugiego);o Ślizgają się na pośladkach – kręcą się dookoła siebie;o Czasami zjeżdżają z górki parami;o Przytulają się, głaszczą po głowach;8. Rękawiczki- wykonanie zadania w rozumienie określenia –nad, doskonalenie przeliczania w zakresie 3 Nalepianie w rękawiczce brakujących części. Nad rękawiczkami nalepianie płatków śniegu i dorysowywanie własnych. Liczenie rękawiczek, płatków śniegu i określanie ich liczby liczebnikiem 3-latki4latki- otrzymują karty z 5 skarpetkami , mają za zadanie odnaleźć jednakowe skarpetki i pokolorować je. 9. Ewaluacja- Zabawa ruchowa przy muzyce: Znajdź swoją parę- rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej, sprawdzenie rozumienia pojęcia” para”N-lka przypina dzieciom po jednym znaczku: mała poruszają się w rytm skocznej muzyki, kiedy muzyka umilknie, zadaniem dzieci jest odnalezienie swojej pary, czyli dziecka z takim samym znaczkiem.. Zabawa przy piosence „Zima zima” (31 cd cz. 1 trzylatki) - ilustrowanie piosenki ruchem, doskonalenie poczucia rytmu10. Pochwalenie dzieci , rozdanie, jako nagrody za dobre sprawowanie i zgłaszanie się do odpowiedzi- kolorowanek z zimowymi obrazkami Przygotowała Dorota Kubisa- Skalska
scenariusz zimowy dla 3 latków